Robert Lewandowski jest wybitnym polskim piłkarzem występującym na pozycji napastnika w hiszpańskim klubie FC Barcelona i w reprezentacji Polski. Skąd pochodzi? Jak wyglądała jego droga do wielkiej, sportowej kariery? Co wiadomo o jego życiu prywatnym? Odpowiedzi na te pytanie oraz wiele ciekawostek z jego życia poznasz dzięki temu życiorysowi.
Spis treści (kliknij na rozdział, aby zostać przeniesionym)
Robert Lewandowski – wiek, wzrost, waga, klub
Ile lat ma Robert Lewandowski? Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku, więc ma 36 lat(a). Napastnik reprezentacji Polski mierzy 185 cm wzrostu i waży ok. 79 kg. Jego obecną drużyną klubową jest hiszpański zespół – FC Barcelona.
Biografia Roberta Lewandowskiego
Pochodzenie, rodzina, rodzice, rodzeństwo
Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie, jako syn Krzysztofa i Iwony Lewandowskich. Jego rodzice dali mu na imię Robert, aby było łatwe do wymówienia za granicą. Wygląda na to, że już wtedy przeczuwali, iż ich syn zrobi międzynarodową karierę.
Przyszedł na świat w rodzinie praktykujących katolików. Jego rodzice byli po AWF-ie. Jego ojciec był judoką, młodzieżowym mistrzem Europy, absolwentem warszawskiej AWF. Tam poznał Iwonę, która była ligową siatkarką AZS-u. Potem oboje uczyli Wychowania Fizycznego w szkole w Lesznie. Jego ojciec był dyrektorem tamtejszego ośrodka sportu. Robert dorastał właśnie we wsi Leszno, położonej w województwie mazowieckim.
Robert ze swoją siostrą Mileną wychowywał się w domu z ogrodem, blisko miał boisko, szkołę i las. Kiedy wracał po bójkach, jego tata pękał z dumy, że dał radę. To mama była od martwienia się, lecz ogólnie jego rodzice podchodzili do wszystkiego spokojnie.
Początki
Pod okiem swoich rodziców Robert stawiał pierwsze kroki w piłce nożnej, jako niezarejestrowany zawodnik miejscowego klubu Partyzant Leszno. Nie był zawodnikiem tego klubu, lecz mógł uczestniczyć w treningach, dzięki swojemu ojcu Krzysztofowi, który tam pracował.
W 1997 roku dołączył do MKS Varsovia Warszawa, gdzie grał przez siedem lat w drużynach młodzieżowych i juniorskich. Codziennie dojeżdżał z ojcem na treningi do Warszawy, która była oddalona od Leszna o ponad 30 km. Miał wówczas pseudonim „Bobek”, gdyż wyróżniał się niskim wzrostem oraz niewielką masą ciała. W 2002 roku nie powołano go do kadry Mazowsza, właśnie z powodu jego postury. Próbował także innych dyscyplin sportowych: został mistrzem woj. mazowieckiego w biegach przełajowych (w swojej kategorii wiekowej), przez krótki czas trenował także judo.
O swoich ówczesnych idolach mówił w jednym z wywiadów: „Kiedy miałem sześć lat, pamiętam Roberto Baggio na Mistrzostwach Świata w 1994 roku. Kiedy byłem między 10 a 14 rokiem życia, Alessandro Del Piero był dla mnie najlepszym zawodnikiem. Następnie moim idolem był Thierry Henry. Był niesamowity – nie chodziło tylko o to, jak zdobywał bramki, ale co robił dla drużyny.„
Przed 16 rokiem życia poprawiły się warunki fizyczne Roberta oraz umiejętności, co spowodowało, że w drugiej połowie 2004 roku zainteresowała się nim Legia Warszawa.
W związku z tym w styczniu 2005 roku trafił do IV-ligowej Delty Warszawa, która była zapleczem Legii Warszawa. Jeszcze zanim rozegrał swój pierwszy mecz w zespole seniorskim, na nowotwór zmarł jego ojciec. Miał zaledwie 49 lat. Robert postanowił, że każdego pierwszego gola w nowych barwach będzie dedykował tacie.
–Gdy straciłem ojca, miałem 17 lat. Z dnia na dzień z chłopaka musiałem stać się mężczyzną. Nie byłem na to gotowy…Mogłem się poddać albo iść dalej i pokazać, że dam radę. – mówił Robert w jednym z wywiadów.
Pod koniec sezonu 2004/2005 mazowieckiej grupy IV ligi strzelił dla swojego zespołu 4 gole, a jego drużyna zajęła ostatecznie 5. miejsce w tabeli.
Dnia 1 lipca 2005 roku został oficjalnie zawodnikiem Legii, podpisując z klubem roczną umowę. Cały sezon 2005/2006 rozegrał w rezerwach tego klubu występujących w III lidze i zdobył w sumie dwie bramki. Końcem sezonu doznał kontuzji mięśnia, a jego zespół znalazł się na 11. miejscu, przez co spadł do IV ligi. Dnia 30 czerwca 2006 roku jego umowa z klubem wygasła. Pojechał wówczas z pierwszym zespołem na letnie zgrupowanie, ówczesny trener Dariusz Wdowczyk widział dla niego miejsce w zespole, lecz nie zaproponowano mu nowego kontraktu.
Znicz Pruszków
W lipcu 2006 roku Robert Lewandowski podpisał umowę z trzecioligowym Zniczem Pruszków. Klub wówczas zapłacił za niego 5 tys. zł. Zwolennikiem talentu Roberta był nowy szkoleniowego tego klubu – Andrzej Blacha, który już w rok wcześniej chciał go ściągnąć do prowadzonego przez siebie Hutnika Warszawa.
Podczas dwóch sezonów Robert strzelił dla Znicza Pruszków 37 bramek. W sezonie 2006/2007 Robert Lewandowski został królem strzelców i awansował z klubem do drugiej ligi. W kolejnym sezonie został królem strzelców drugiej ligi.
Lech Poznań
Dnia 18 czerwca 2008 roku Lech Poznań kupił go za kwotę 380 tys. euro. Dnia 8 sierpnia 2008 roku podczas swojego debiutanckiego meczu w Ekstraklasie podczas meczu 1. kolejki z GKS-em Bełchatów, Robert zdobył swoją pierwszą bramkę. Końcem 2008 roku i początkiem 2009 został uznany przez wiele redakcji za jednego z najbardziej obiecujących piłkarzy.
W sezonie 2008/2009 sięgnął z Lechem Poznań po Puchar Polski. Latem 2009 roku zdobył Superpuchar Polski, przyczyniając się do zwycięstwa swojej drużyny poprzez strzelenie bramki i wykorzystanie jedenastki w konkursie rzutów karnych. Dnia 15 maja 2010 roku zdobył z Lechem Poznań mistrzostwo Polski, a indywidualnie z 18 golami na koncie, został królem strzelców Ekstraklasy. Łącznie wystąpił w 82 spotkaniach Lecha Poznań, zdobywając 41 goli i notując 20 asyst.
Borussia Dortmund
11 czerwca 2010 roku Robert Lewandowski przeszedł do niemieckiego klubu Borussii Dortmund za kwotę 4,5 mln euro. W pierwszym sezonie, w którym występował na pozycji cofniętego napastnika, zdobył z Borussią mistrzostwo Niemiec. Wystąpił w 33 spotkaniach, zdobywając 8 bramek i notując 3 asysty.
W kolejnym sezonie rozgrywek ligowych 2011/2012 Lewandowski zdobył 22 bramki, został uznany przez władze rozgrywek za najlepszego piłkarza ligi tego sezonu oraz wygrał z Borussią Bundesligę i sięgnął po Puchar Niemiec, strzelając w meczu o trofeum trzy bramki Bayernowi Monachium (mecz zakończył się wynikiem 5:2). Został także z 7 golami na koncie królem strzelców Pucharu Niemiec edycji 2011/2012.
W sezonie 2012/2013 zanotował 14 bramek w 12 kolejnych spotkaniach ligowych, a w sumie zdobył w sezonie 24 gole. W półfinałowym meczu Ligi Mistrzów z Realem Madryt zagrał kosmiczne spotkanie, strzelając Królewskim cztery bramki (mecz zakończył się wynikiem 4:1). Dotarł z Borussią Dortmund do finału, w którym jego zespół musiał uznać wyższość Bayernu Monachium, po przegranej 1:2. Lewandowski z 10 trafieniami został wicekrólem strzelców Ligi Mistrzów 2012/2013, ustępując wyłącznie Cristiano Ronaldo.
27 lipca 2013 Borussia niejako zrewanżowała się za przegraną w finale Ligi Mistrzów, zwyciężając 4:2 z Bayernem w finale Superpucharu Niemiec. W sezonie 2013/2014 Robert Lewandowski strzelił 20 goli i został królem strzelców Bundesligi. Ostatni mecz w tym zespole rozegrał 10 maja 2014. W sumie rozegrał w barwach Borussii 187 spotkań, w których zdobył 103 gole i zanotował 43 asysty. W ekipie Borussi tworzył „polskie trio z Dortmundu” występując razem z innymi reprezentantami Polski – Łukaszem Piszczkiem i Jakubem Błaszczykowskim.
Bayern Monachium
1 lipca 2014 roku wygasła jego umowa z Borussią Dortmund i został wówczas zawodnikiem Bayernu Monachium, a 4 stycznia 2014 roku podpisał z tym klubem pięcioletni kontrakt. 9 lipca 2014 roku podczas oficjalnej prezentacji przyznano mu na koszulce meczowej nr 9.
28 kwietnia 2015 roku podczas półfinałowego meczu Pucharu Niemiec przegranego po rzutach karnych z Borussią Dortmund, Robert Lewandowski w starciu z bramkarzem rywali w 117. minucie meczu doznał kontuzji. Dokończył mecz, lecz nie wziął udziału w konkursie rzutów karnych. Badania wykazały, że doznał złamania nosa, pęknięcia kości twarzy i wstrząśnienia mózgu, nie pamiętał również końcówki meczu. W kolejnych spotkaniach występował w specjalnie przygotowanej dla niego karbonowej masce ochronnej. W tamtym sezonie zdobył z Bayernem mistrzostwo Niemiec, a z dorobkiem 17 bramek, zajął ex aequo z kolegą z zespołu Arjenem Robbenem, 2. miejsce w klasyfikacji strzelców Bundesligi.
22 września 2015 roku w ligowym meczu z VFL Wolfsburg dokonał niemożliwego. Wszedł na boisko w drugiej połowie spotkania i w ciągu zaledwie 9 minut zdobył 5 bramek. Pobił przy tym wiele rekordów, które zapisano w Księdze rekordów Guinnessa. Dodatkowo ostatnia z bramek zdobyta nożycami została uznana golem sezonu 2015/2016.
W sezonie 2015/2016 dotarł z Bayernem do półfinału Ligi Mistrzów, w którym musieli uznać wyższość Atletico Madryt. Wynik dwumeczu 2:2 był na niekorzyść Bayernu z powodu bramki strzelonej przez Atletico na wyjeździe. W tamtym sezonie obronił z Bayernem mistrzostwo Niemiec oraz z dorobkiem 30 bramek po raz drugi w karierze sięgnął po koronę króla strzelców Bundesligi. 21 maja 2016 roku zdobył po raz drugi w karierze Puchar Niemiec. Został doceniony przez magazyn „Kicker”, który ogłosił go najlepszym napastnikiem Bundesligi w sezonie 2015/2016.
Sezon 2016/2017 Lewandowski rozpoczął 14 sierpnia 2016 od wygrania z Bayernem Superpucharu Niemiec. W kwietniu 2017 roku Bayern odpadł w ćwierćfinale Ligi Mistrzów z Realem Madryt, przegrywając po dogrywce. W 2020 roku Robert Lewandowski ujawnił, że po tamtym spotkaniu Cristiano Ronaldo i Sergio Ramos przekonywali go do transferu do drużyny z Madrytu. W sezonie 2016/2017 Lewandowski zdobył z Bayernem piąte w swojej karierze mistrzostwo Niemiec, a trzecie w barwach Bayernu. Z sumą 30 goli na koncie uzyskał 2. miejsce w klasyfikacji strzelców Bundesligi, za Pierre-Emerickiem Aubameyangiem. Po sezonie został wybrany do najlepszych jedenastek sezonu Bundesligi i Ligi Mistrzów, docenił go także magazyn Kicker, wybierając go po raz kolejny najlepszym zawodnikiem Bundesligi.
5 sierpnia 2017 roku Lewandowski zdobył z Bayernem Superpuchar Niemiec. 4 grudnia 2017 został uznany przez amerykańską telewizję sportową ESPN za najlepszego środkowego napastnika na świecie, a 4 lutego 2018 roku został wybrany Piłkarzem Roku 2017 w plebiscycie Piłki Nożnej.
W lutym 2018 roku Lewandowski zakończył współpracę z wieloletnim menedżerem, Cezarym Kucharskim i związał się ze znanym izraelskim agentem „Pinim” Zahavim, co wywołało lawinę spekulacji na temat możliwej zmiany barw klubowych przez Lewandowskiego.
W sezonie 2017/2018 Lewandowski zdobył 41 bramek w 48 meczach i zdobył szóste w swojej karierze mistrzostwo Niemiec. Z zespołem dotarł do finału Pucharu Niemiec, gdzie Bayern uległ 1:3 Eintrachtowi Frankfurt. W półfinale Ligi Mistrzów po dwumeczu zakończonym wynikiem 3:4 musieli uznać wyższość Realu Madryt. Indywidualnie został królem strzelców Bundesligi, z 29 trafieniami na koncie.
Przed nowym sezonem 2018/2019 narastały spekulacje odnośnie transferu Lewandowskiego, jednak polski napastnik ostatecznie pozostał w Bayernie. Nowy sezon Bawarczycy rozpoczęli od zwycięstwa w Superpucharze Niemiec (5:0) z Eintrachtem Frankfurt, w którym RL9 skompletował hat-tricka. W tamtym sezonie Lewandowski przekroczył liczbę 200 goli w Bundeslidze, stając się pierwszym obcokrajowcem w historii Bundesligi, który tego dokonał. Łącznie w sezonie 2018/2019 wystąpił w 47 meczach, zdobywając w nich 40 bramek. Zdobył z Bayernem mistrzostwo oraz Puchar Niemiec. Indywidualnie z 22 bramkami na koncie zdobył po raz czwarty koronę króla strzelców Bundesligi.
Sezon 2019/2020 Lewandowski rozpoczął 3 sierpnia 2019 roku przegranym spotkaniem o Superpuchar Niemiec z Borussią Dortmund. 25 lutego w wygranym meczu Bayernu z Chelsea (3:0) doznał kontuzji kolana, która wyłączyła go na miesiąc z gry. Do gry powrócił po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, 17 maja 2020 roku. W sezonie 2019/2020 Lewandowski zdobył z Bayernem tytuł mistrzowski, ósmy w jego karierze i szósty z rzędu. Z 34 trafieniami na koncie został królem strzelców Bundesligi. Klubowe rozgrywki ligowe zakończył na najwyższym miejscu w klasyfikacji Europejskiego Złotego Buta. 4 lipca 2020 roku strzelił dwie bramki w meczu finałowym z Eintrachtem Frankfurt (4:2), zdobywając tym samym z Bayernem Puchar Niemiec.
8 sierpnia 2020 powrócił z Bayernem po przerwie do rozgrywek Ligi Mistrzów. Bayern pokonał kolejno: Chelsea (7:1 w dwumeczu), Barcelonę (8:2), Olimpique Lyon (3:0), a w finale Paris Saint-Germain (1:0). Robert Lewandowski po raz pierwszy w karierze zdobył upragniony puchar Ligi Mistrzów. Przyczynił się do tego zwycięstwa poprzez dobycie 15 bramek i został tym samym królem strzelców tego turnieju. Zwycięstwo zadedykował swojej rodzinie: żonie i córkom oraz nieżyjącemu ojcu. Robert spełnił swoje marzenia, na które ciężko pracował przez wiele lat. Zdobył najważniejsze trofeum w klubowej piłce.
W rozgrywkach ligowych zagrał 47 spotkań, zdobywając 55 bramek i notując 10 asyst. Zdobył mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec, puchar Ligi Mistrzów UEFA oraz został królem strzelców wszystkich rozgrywek w jakich występował. Był typowany do zdobycia Złotej Piłki za rok 2020, jednak ze względu na pandemię COVID-19, France Football po raz pierwszy w historii plebiscytu nie przyznało tej nagrody. Został za to wybrany Piłkarzem roku UEFA, jako najlepszy piłkarz występujący w europejskim klubie. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii.
24 września 2020 po zwycięstwie Bayernu nad Sevillą 2:1 zdobył z klubem Superpuchar Europy. 30 września zanotował dwie asysty w zwycięskim meczu o Superpuchar Niemiec z Borussią Dortmund (3:2) i tym samym zdobył z Bayernem szósty w jego karierze Superpuchar Niemiec.
W 2020 roku Lewandowski zdobył z klubem potrójną koronę, wygrywając mistrzostwo i puchar Niemiec oraz zwyciężając w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA. We wszystkich rozgrywkach w których występował został królem strzelców.
W 2021 roku zdobył z Bayernem klubowe mistrzostwo świata oraz został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju. Końcem listopada 2021 roku ogłoszono, że Robert Lewandowski zajął 2. miejsce w plebiscycie Złotej Piłki France Football. Dzięki temu Lewandowski został najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w historii plebiscytu. Plebiscyt zwyciężył Lionel Messi.
Robert Lewandowski należy do grona pięciu polskich piłkarzy, którzy zdobyli Puchar Europy. Jest drugim najlepszym strzelcem w historii Bundesligi, najskuteczniejszym obcokrajowcem w tej lidze, rekordzistą w liczbie strzelonych bramek w jednym sezonie Bundesligi (41 goli) oraz trzecim najlepszym strzelcem w historii Ligi Mistrzów UEFA.
FC Barcelona
Dnia 6 lipca 2022 Bayern Monachium i FC Barcelona porozumiały się w sprawie transferu Lewandowskiego. Polski piłkarz dnia 19 lipca podpisał z hiszpańskim klubem czteroletni kontrakt i stał się tym samym pierwszym Polakiem w historii tego klubu. Kwota transferu to 45 milionów euro i 5 milionów euro zmiennych, a klauzula odstępnego to aż 500 milionów euro. Robert Lewandowski dzięki temu transferowi został najdroższym polskim piłkarzem w historii oraz najdrożej sprzedanym zawodnikiem w historii Bayernu Monachium. Jako nowy piłkarz Barcelony został przedstawiony dnia 20 lipca 2022 roku w Miami.
W 2022 roku Robert Lewandowski wystąpił w 15 spotkaniach Barcelony, w których strzelił aż 13 bramek.
Kariera reprezentacyjna
Robert Lewandowski zadebiutował w reprezentacji Polski 10 września 2008 roku podczas meczu eliminacji mistrzostw świata z San Marino (2:0), w którym jednocześnie strzelił swoją pierwszą bramkę. W 2012 roku wystąpił z reprezentacją Polski na mistrzostwach Europy, jednak naszej drużynie nie udało się wyjść z grupy. 9 grudnia 2014 roku został na stałe kapitanem reprezentacji Polski.
W eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016 strzelił 13 bramek i został królem strzelców tych rozgrywek. Został także wybrany najlepszym zawodnikiem eliminacji. Na Euro 2016, Polska, po zwycięstwie nad Irlandią Północną (1:0), Ukrainą (1:0) i po bezbramkowym remisie z Niemcami, awansowała po raz pierwszy w historii do fazy pucharowej, dzięki zajęciu w gr. C drugiego miejsca. W ćwierćfinale Polska po rzutach karnych wyeliminowała Szwajcarię, odpadając dopiero po porażce w rzutach karnych z Portugalią, późniejszym zwycięzcą turnieju. Był to znakomity turniej naszej reprezentacji i brakło trochę szczęścia, aby Polska mogła zajść jeszcze dalej.
5 października 2017 roku w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2018 Robert Lewandowski zanotował swoje 48, 49 i 50 trafienie w narodowych barwach, i tym samym został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski, wyprzedzając Włodzimierza Lubańskiego, strzelca 48 bramek. 8 października 2017 roku Polska zwyciężyła 4:2 z Czarnogórą i tym samym awansowała na Mistrzostwa Świata 2018. Robert w tym spotkaniu strzelił 16. gola w eliminacjach i w ten sposób osiągnął taki wynik jako pierwszy zawodnik w historii europejskiej edycji eliminacji, zostając przy tym królem strzelców.
Na Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji, Polska po dwóch porażkach: z Senegalem (1:2) i Kolumbią (0:3) oraz wygranej z Japonią (1:0), zakończyła udział w turnieju. Robert Lewandowski jako kapitan zespołu, wystąpił we wszystkich spotkaniach.
Dnia 11 października 2018 Polska przegrała w Lidze Narodów 2018/2019 z Portugalią 2:3, było to jego setne spotkanie w barwach reprezentacji Polski.
W 2021 roku wystąpił z reprezentacją na Mistrzostwach Europy 2020. Polskiej reprezentacji po zaciętych i emocjonujących bojach, nie udało się wyjść z grupy.
W sumie RL9 rozegrał w kadrze narodowej 134 spotkania, strzelając w nich 76 bramek (stan na dzień 19 listopada 2022), dzięki czemu jest najlepszym strzelcem reprezentacji w historii.
Robert Lewandowski jest jedynym Polakiem w historii, który otrzymał tytuł Piłkarza Roku FIFA i Piłkarza Roku UEFA, a także Europejski Złoty But. Ma na swoim koncie 26 trofeów, co czyni go najbardziej utytułowanym polskim piłkarzem w historii. Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej AIPS w 2020 roku uznało go najlepszym sportowcem wśród mężczyzn – zarówno w Europie, jak i na świecie. Został także uznany wg magazynu „Forbes” najbardziej wpływowym człowiekiem w polskim sporcie. W 2021 roku za „wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej” otrzymał odznaczenie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Robert Lewandowski – życie prywatne, rodzina, córki, wiara
Po maturze Robert Lewandowski dostał się na studia do Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie. Podczas studenckiego obozu integracyjnego poznał piękną i fascynującą koleżankę – Annę Stachurską, która okazała się mistrzynią w karate tradycyjnym. Para wzięła ślub 11 czerwca 2013 roku w Parafii św. Anny w Serocku. Wychowują dwie córeczki: Klarę (ur. 4 maja 2017) oraz Laurę (ur. 6 maja 2020). Robert jest dumnym ojcem, a rodzina bardzo pozytywnie wpływa na jego motywację do gry.
Klara powoli wyrasta na miłośniczkę sportu. Przy takich rodzicach nie mogłoby być inaczej. Chętnie towarzyszy rodzicom podczas ćwiczeń i jeździ na obozy organizowane przez jej mamę.
Robert Lewandowski jest katolikiem. W roku 2021 uczestniczył w akcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi pt. Nie wstydzę się Jezusa. Z kolei w 2014 roku spotkał się w Watykanie podczas prywatnej audiencji piłkarzy Bayernu po meczu z Romą z papieżem Franciszkiem.
Ciekawostki o Robercie Lewandowskim
- Był zapalonym piłkarzem od najmłodszych lat, a treningi i mecze Roberta oraz jego siostry Mileny były dla całej rodziny „święte”. Gdy okazało się, że weekendowy mecz niemal nakłada się na uroczystość pierwszej komunii świętej Roberta, ksiądz zgodził się… skrócić mszę. Robert zakładał korki i strój już w samochodzie.
- Robert Lewandowski ma siostrę Milenę, która zapowiadała się na znakomitą siatkarkę, jednak przez „niski” wzrost, który wynosi 172 cm, została skreślona przez klub. Obecnie pracuje w firmie HP i jest szczęśliwą mamą małego Leonka. Wujek Robert uwielbia bawić się ze swoim siostrzeńcem.
- W całej swojej seniorskiej karierze dwukrotnie został ukarany czerwoną kartką.
- Jego najwyższe miejsce w plebiscycie na Złotą Piłkę to miejsce drugie, które zdobył w 2021 roku. Jeszcze dwóch Polaków w historii polskiej piłki znalazło się na podium tego plebiscytu. Byli to zdobywcy 3 miejsca: Kazimierz Deyna (1974) i Zbigniew Boniek (1982).
- Robert Lewandowski dba o swoje wykształcenie. Dnia 9 października 2017 roku obronił z wyróżnieniem pracę licencjacką na kierunku wychowanie fizyczne o specjalizacji trenersko-menedżerskiej w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. Następnie 5 października 2020 roku na tej samej uczelni obronił pracę magisterską, która dotyczyła analizy składu ciała i wydolności tlenowej studentów WSES.
- Robert Lewandowskizawsze podkreśla, że w piłce nożnej od wrodzonego talentudużo ważniejsza jest ciężka praca i determinacja, której jemunie można odmówić. Kolejną ważną cechą, którą przejawia Robert nie jest nastawienie na własne „ja”, dla niego liczy się „drużyna”.
Zobacz także
Interesują Cię przedmioty z motywem piłki nożnej? W sklepie Rubiostus.com możesz zamówić lampkę w kształcie piłki nożnej lub zamówić personalizowaną lampkę na podstawie Twojego zdjęcia. Kliknij: https://rubiostus.com/lampka-nocna-pilka-nozna-p-97.html.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcia:
Źródło: Wikimedia, Sven Mandel, CC BY-SA 4.0, obróbka: przycięcie i dodanie tła
Wikipedia.org, TomekBlaszczyk, CC BY-SA 3.0
Wikipedia.org, Sven Mandel, CC BY-SA 4.0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Lewandowski
https://www.gala.pl/artykul/robert-lewandowski-5-nieznanych-faktow-z-zycia-pilkarza
https://sport.tvp.pl/48650643/krzysztof-lewandowski-taki-byl-ojciec-roberta-lewandowskiego
https://www.gala.pl/artykul/robert-lewandowski-opowiedzial-o-tym-jak-zycie-prywatne-wplywa-na-jego-sukcesy-sportowe-hormon-szczescia-jeszcze-bardziej-idzie-w-gore-200608010826
Jak oceniasz ten artykuł?
Jeśli chcesz ocenić artykuł na 5, kliknij na ostatnią gwiazdkę i potwierdź głosowanie (inne oceny analogicznie). Pamiętaj, że twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 4.2 / 5. Oddanych głosów: 40
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś/aś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Autor: Łukasz Misiarz
Redaktor i administrator strony Zyciorysy.info. Od 2018 roku zgłębia historie znanych ludzi, w czym pomagają mu dziesiątki książek z życiorysami znanych postaci, wideo wywiady czy publikacje internetowe. Efektem tych działań jest ponad 450 opublikowanych życiorysów. Jego publikacje bywają źródłem dla wielu znanych portali.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?
Zapisz się do newslettera:
Tagi:
Biografie mężczyznBiografie osób żyjącychZnani Polacy